Zwrot ku naturze
Dobra herbata i imbir to połączenie, które od wieków ceni się za właściwości zdrowotne. Współcześnie coraz więcej osób szuka naturalnych sposobów na poprawę zdrowia i samopoczucia. Świadomi konsumenci chętnie sięgają po produkty nieprzetworzone, bez dodatku substancji chemicznych. Dlatego ten duet zyskuje na popularności. Ale czy zielona herbata z imbirem jest naprawdę dla każdego? Wydawać by się mogło, że naturalne produkty służą każdemu. To jednak nie do końca prawda, dlatego nawet najlepsze herbaty należy wybierać z rozwagą i umiarem.
Herbata z imbirem nie dla każdego
Herbata zielona i imbir są bogate w przeciwutleniacze, które pomagają w neutralizacji wolnych rodników w organizmie. Imbir jest również znany ze swoich właściwości przeciwzapalnych. W pewnym stopniu może przyczyniać się do łagodzenia bólu oraz poprawy trawienia. Z kolei zielona herbata może wspomagać metabolizm i przyczyniać się do utraty wagi. Warto jednak pamiętać, że żadna herbata nie zastąpi zdrowego trybu życia. Sama nie spowoduje osiągnięcia wymarzonej sylwetki. Należy traktować ją więc jedynie wspierająco, jako element zdrowego żywienia.
Istnieją jednak pewne sytuacje, kiedy spożywanie zielonej herbaty z imbirem może być niewskazane. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, warto skonsultować się z lekarzem. Sytuacje, kiedy należy zachować ostrożność w spożywaniu herbaty z imbirem:
- Wrażliwość na kofeinę – większość herbat zawiera w swoim składzie kofeinę. U osób szczególnie wrażliwych nadmiar tej substancji może powodować niepokój, a w konsekwencji problemy ze snem. Może się także pojawić podwyższone ciśnienie. Przykładem napoju bez kofeiny jest rooibos, jednak niekoniecznie dobrze komponuje się z imbirem.
- Problemy z krzepnięciem krwi – imbir ma właściwości przeciwzakrzepowe Dlatego osoby przyjmujące leki rozrzedzające krew powinny skonsultować jego spożycie z lekarzem.
- Refluks żołądkowy i wrzody – imbir może podrażniać błonę śluzową żołądka Jest to sytuacja szczególnie niewskazana przy wrzodach bądź refluksie. Nie każda jednak herbata z imbirem posiada faktycznie imbir. Jeśli po prostu lubimy jego smak, ale nie zależy nam na właściwościach, które niesie – możemy wybrać herbatę aromatyzowaną.
- Ciąża i karmienie piersią – to okres, kiedy kobieta musi zwracać szczególną uwagę na spożywane produkty. Dlatego kobiety w ciąży lub karmiące piersią powinny być ostrożne z ilością spożywanego imbiru i zielonej herbaty. Mogą one bowiem wpływać na hormony i przyspieszać rytm serca.
- Planowane zabiegi i operacje – ze względu na wpływ na krzepnięcie krwi, imbir należy wyeliminować z diety przed planowanymi operacjami.