14
- kwiecień
2020
Autor: admin
Możliwość komentowania Herbata czarna i zielona – która zdrowsza? została wyłączona
Herbata czarna i zielona – która zdrowsza?

Najlepsza herbata czarna i zielona

Nie ma na świecie chyba bardziej popularnego napoju niż herbata. I nic dziwnego! Szklanka takiego aromatycznego, gorącego napoju jest w stanie przenieść nas do krainy relaksu i ukojenia. Może przynieść mile wrażenia smakowe i przy okazji staje się chwilą wytchnienia od codziennych zajęć. Przyjrzyjmy się bliżej dwóm jej rodzajom, które przez wielu określane są jako najlepsze herbaty. Ich szeroki wybór powinien mieć każdy porządny sklep z herbatami. Jest to przede wszystkim herbata czarna i zielona.

Herbata czarna

Ten rodzaj dostępny jest chyba w każdym zakątku świata. Raczej nie ma osoby, która by nie znała jej smaku. Aby powstała czarna herbata, liście poddawane są najpierw procesowi więdnięcia, następnie skręcania, po czym są fermentowane i suszone. Potem producent może dodać do niej różne dodatki, np. olejek z bergamotki, jak w przypadku earl grey. Aż tyle przejść musi nasza ulubiona herbata, aby trafić do opakowań producentów, a następnie do naszych domów. Dobra herbata czarna zawiera katechiny, które chronią przed miażdżycą i sporo przeciwutleniaczy. W zależności od tego, jak długo ją zaparzymy, wykazuje nieco inne działanie. Po krótszym parzeniu (2-3 minuty) pobudza, po dłuższym (4-5 minut) wycisza. Można powiedzieć, że jest to cały zestaw herbat w jednym opakowaniu.

Herbata zielona

Liście tej herbaty omija proces fermentacji – są suszone od razu po zerwaniu. To powoduje, że herbata ta zachowuje o wiele więcej cennych składników od herbaty czarnej. Nie pobudza ona tak mocno jak czarna – działa raczej rozluźniająco, ale jednocześnie umożliwia zachowanie koncentracji na dłużej. Jest bardzo dobrym źródłem antyoksydantów, czyli przeciwutleniaczy, zapobiegających starzeniu się komórek.  Wspiera także proces odchudzania. Szczególnie cenią ją panie liczące na poprawę swojej urody i zachowanie młodego wyglądu na dłużej. Aby wybrać najlepszy zielony susz, warto odwiedzić herbata sklep i zapytać sprzedawcę o pochodzenie dostępnych produktów.

Dla każdego coś innego

Która z nich jest najzdrowsza? Werdykt nie jest prosty, ponieważ wszystkie herbaty świata mają jakieś dobroczynne właściwości. Wszystko zależy od tego, jakie potrzeby ma konkretna osoba. Zielona herbata ma więcej przeciwutleniaczy i minerałów. Z kolei czarna, odpowiednio zaparzana, może bardziej pobudzić. Najlepiej więc mieć w domu całe zestawy herbat różnego rodzaju i stosować je w zależności od uznania i potrzeby.