Herbaty zielone
W osiedlowych sklepach spożywczych czy też w dużych super czy hipermarketach półki uginają się pod ciężarem rozmaitych napojów. Wśród nich, zwłaszcza w ostatnim czasie, furorę robią herbaty zielone w plastikowych (rzadziej szklanych) butelkach. Są reklamowane jako idealne na upalne dni (często właśnie z dodatkiem „ice” lub „cool”). Czy jednak taki napój w plastikowej butelce (pomijając walory estetyczne) jest rzeczywiście dobrym wyborem i może być alternatywą dla herbaty np. mrożonej?
Herbata z cukrem, czy cukier z herbatą?
Pojawia się tu zasadnicze pytanie: co jest głównym składnikiem? Czy jest to rzeczywiście herbata zielona czy też może jedynie napar mocno rozcieńczony wodą z dodatkiem dużej ilości cukru? Dostępna jest także herbata aromatyzowana dodatkiem owoców lub połączeniem kilku smaków (na przykład jabłko i mięta owoce cytrusowe czy leśne). Niestety trzeba przyznać, że większość z oferowanych tego typu napojów, reklamowanych jako najlepsze herbaty na upalne dni, to tylko woda z cukrem zabarwiona często dosłownie kilkoma kroplami barwnika lub esencji. Czy więc w ogóle nie ma możliwości, aby skosztować herbaty dobrej jakościowo zamkniętej w plastiku? Na pewno jest to słaba alternatywa dla prawdziwej świeżo parzonej herbaty ze względu na to, że brakuje nie tylko smaku i zapachu jaki towarzyszy podczas samego procesu parzenia, ale także z powodu zawartości składników. Taka sztucznie wyprodukowana propozycja zawiera zdecydowanie więcej cukru w przeliczeniu na szklankę.
Warto czytać etykiety
Dobry sklep z herbatami oferuje często gotowe herbaty zielone jako baza do zimnych napojów. Jednak to nieliczne wyjątki. Przed zakupem warto bardzo dokładnie przestudiować etykietę. Jeżeli na pierwszym miejscu podana jest woda, a następnie cukier i dopiero w dalszej kolejności esencja lub aromat herbaciany, trzeba ominąć taki produkt szerokim łukiem. Pod hasłem herbata zielona sklep branżowy o uznanej renomie, zaoferuje nam dobrej jakości napój herbaciany. Ważne żeby zawierał w sobie jak najmniej cukru. Nie można się jednak tylko sugerować napisem „light”, a dokładnie wczytać w skład. Warto też sprawdzić procentowy udział esencji herbacianej. Oczywiście im więcej, tym lepszy jakościowo napój. Zdecydowanie większą wartość odżywczą i smakową ma tradycyjnie parzona herbata czarna czy zielona herbata, a napój herbaciany to dobra alternatywa w podróży, gdzie dostęp do możliwości parzenia herbaty jest mocno ograniczony.